25.11.14

MOEKINO: YSL, ELAS JA SURI MOE NIMEL

Ikka ei saa ma üle ega ümber Moekinost. Sellel aastal otsusatsin asja tõsiselt ette võta ja lausa neljal filmil ära käia. 
Pühapäeval käisin vaatamas filmi SAINT LAURENT. STIIL – SEE OLEN MINA. Sissejuhatuse tegi Toomas Volkmann. Oma avasõnas mainis ta, et lahkus USA filmi versioonilt. Pean tunnistama, et ka mina polnud sellest suures vaimustuses. Hoopis teine lugu on praegu Moekinos näidatava Prantsusmaal toodetud filmiga, mis kannab nime SAINT LAURENT. STIIL – SEE OLEN MINA. Erinevalt märtsis linastunud filmist „Yves Saint Laurent” keskendub antud linateos 1970ndatele ja hilisematele aastatele. 


Prantsuse versioonil õnnestub märksa paremini juhatada vaatajat läbi Yves Saint Laurent`i mitmetahulise elu. Luubi all vaadeldakse Yves eraelu, pingelisust, loomingulist kriisi ja allakäiku. 

Linateosest näeme, et Yves Saint Laurent oli nõus elama ennast kahjustavat elu, et luua ja inspireerida. Välisvaatajale võis tunduda, et ta elu meenutas pidevat pidudest pungil pillerkaart. Ühele peole järgnes teine. Tema seltskonna moodustasid modellid ja boheemlased.

Jäine tegelikus polnud kaugeltki nii roosiline. Nii geniaalsete moeloojate elu pole kunagi lihtne. Luua tuleviku visioone, piitsutada end aina uuemat ja ainulaadsemat loomingut looma pole kerge. Yves hakkas otsima vabadust, inspiratsiooni ja lohutust uimastitest, alholist ja armastusest. Film on pungil peategelase maailmas valitsevatest sise- ja välispingetest, mis viivad Yves`i piirini.

Prantsalstel õnnestus maitsekalt ja väga tõetruult anda edasi Yves Saint Laurent`i maneere ja kõnepruuki. Näitlejate liigutused, hoiak ja kogu kehakeel on kogu film jooksul graatsiliselt nõtked. Võimas visuaal ja klassikalistest meloodiatest pungil muusikalised palad, paitasid nii silmi, kui kõrvu.

Film on ausalt paljastav, julge, väljakutsuv, samas elegantselt traagiline. Linateos on prantsuse keeles, mis lisab omajagu šarmi. Ekraaniteosele on lisatud eesti ja vene keelsed subtiitrid.

Film kestab 2,3h. Tundub pikk, aga tegelikult möödub silmapilkselt. Kahjuks eile toimus viimane seanss Moekino raames. Juhul, kui magasite selle võimaluse maha, siis olge mureta. Antud film tuleb ka hiljem Eesti kinodesse. 

Filmi trailer

  Olge tublid ja ilusat kinoelamust!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar