23.11.14

MOEKINO: BALMAIN`I ARMASTAV PERE

Mul on kolm suurt kirge. Mood, fotograafia ja kino. PÖFF`i Moekinol õnnestub need imelisel kombel ühendada ühte inspireerivasse kooslusesse, mis paneb fantaasia hämmastavalt kiiresti tööle. Iga Moekino on alati ERILINE. 

Kõik algab toimumispaigast. Ma ei kujuta Moekino kuskil mujal ette, kui Sõpruse kinos. See repertuaarikino ehitati aastatel 1953–1955 märtsipommitamises hävinud hoonete asemele. Hoone kõrvalfassaadidel on poolsambad, mida ühendab kaarestik. Saalis istudes ei suuda ma mitte vaadata lage. Lae lahenduses on ühendatud klassitsistliku ja rahvusliku arhitektuuri vormid. Keskosa on taevasiniseks võõbatud, mille südamesse on kerkinud täiskuud meenutav element. Keerdudest moodustunud laedekoori elemendid soodustavad rännakut ajas. Nagu moele ikka omane, siis minu teada ainult Sõpruse kinos saab osta veini, mida serveeritakse säravaks poleeritud pokaalis.

Oma koha poole suundudes tervitab mind uksel emalikult sooja ja särava naeratusega Helen Saluveer, kes on juba 8. aastat Moekino eestvedaja ja programmi koostaja olnud. Ta malbet tervitust saadab soe naeratus ja peatselt ma tean, et kohe avaneb mu silme ees hoopis teine varjatud imedemaa, mis ei kao iialgi meelest.

BALMAINI STIIL


Varasemalt juba mainisin oma ootusärevust just seoses selle filmiga. Olen suur Balmain`i ja eelkõige Olivier Rousteingu loomingulise nägemuse austaja. Film avas minu jaoks täiesti teistsuguse Balmain`i. Kui ma nägin esmakordselt fotosid Olivier Rousteingu esimesest Balmain`i kollektsioonist olin ma silmapilkselt armunud. Balmain just tema loomingulise juhtimise all paistab silma, kuid mitte odavalt nagu Jeremy Scott`i praegune Moschino. Olivier`i Balmain on hoopis teisest killast. See paneb ahetama, sest need kunstiteosed ei ole lihtsalt kangatükist kokkuvorbitud riided, vaid kantav arhitektuur. Ei pea olema moeekspert, et märgata, kui keerukad meistriteosed on teie silme ees. Päevast päeva uurin  ja puurin vabatahtlikult erinevaid haute couture brände ning nende kollektsioone. Pean tunnistama, et Balmain on olnud Olivier`i ajast alates mu kõige lemmikum.
Olivier Rousteingust  25-aastasena tõusis Christophe Decarnin`i asemele Balmaini loovjuhiks. (Ta oli kõigest 5. aastat minust vanem. Hämmastav!) Filmi vältel õnnestub vaatajal näha Olivier`i paljastavates low-cut tank toppides. Tema ekstreemselt kõrged põsesarnad, tumedad silmad ja kaneelisaia värvi nahk mõjuvad joovastavalt. Kirsiks tordil on posilikult mänglev meel ja särav naeratus ning loomulikult lademetes annet.

Filmis saate näha kollektsiooni Balmain army valmimist. Pariisi stuudios ei toimu tavapäraseid fiting`uid. Kõik supermodellid on alati juba ette ära valitud. Olivier`i muusadeks on Rihanna, Rosie Huntington-Whiteley ja Kim Kardashian. Jälgida filmi jooksul nende suhteid on äärmiselt põnev. 

Balmain`i filmis kajastub stuudio töötajate suure armastava pere kombel ühte hoidmine. Töötajate arvu poolest on Balmain`i töökollektiiv päris pisike. Samas see siirus ja soojus, mis valitseb nende kollektiivis oli hämmastavalt meeldiv. Inimesed rügavad tööd teha ööd ja päevad läbi, kuid vaatamata suurele stressile on nad sõbralikud, toetavad ja õnnelikud. Kõik see tundus nii tuttav. Kohe meenusid ERKI, Monton-i moeshow ja Õhtuleht. Kui teil kord veab kolleegidega nagu mul oli vedanud, siis te saate isegi Everesti otsa ronitud  sillerdava naeratusega näol. Õlg õla vastu. Üksteise toetamine on nii oluline.

Kui film sai läbi ja inimesed hakkasid kerge sumina saatel nihelema, istusin ma endiselt paigal. See tunne oli nii võimas, et tundus nagu oleksin korraks jätnud hingetõmbe vahele. Kerge torge südames sarnanes tundele, kui tähtis inimene ütleb sulle kolm kõige oodatumat sõna ja korraga sa oled hingetu. John Green on kirjutanud: „I fell in love the way you fall asleep: slowly, and then all at once.“ Just sellise tundega ma väljusin saalist. 
 
Balmain`i stiili saab vaadata nüüd ainult teisipäeval, 25.novembril, kell 21.00. Hiline tund, aga see kogemus on seda väärt. Film kestab kõigest ühe tunni, kuid tugev emotsioon kestab tunduvalt kauem.

Olge tublid ja ilusat kinoelamust!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar