29.12.13

Anne&Stiili esileedi - Tiina Kruus

 

Tiina Kruus on Anne&Stiili peatoimetaja ning ajakirja eelkäija Anne esimene peatoimetaja. Stiilne ajakirja kuninganna räägib lähemalt meedia maastikule sattumisest. Ajakirja visioonist ning enda inspiratsioonist.

Kust olete pärit ning milline on teie haridustee?
Olen pärit Kohtla-Järvelt. Lõpetasin Kohtla-Järve esimese keskkooli (toim- Nüüd Kohtla-Järve Järve Gümnaasium). Hiljem õppisin Taru Ülikoolis ajakirjandust, sest ammustel aegadel sai Eestis õppida ajakirjandust ainult seal. Sattusin ajakirjandusse juhuslikult. Nimelt läksin eesti filoloogia eksameid tegema ja sattusin ajakirjanduse kandidaatidega samasse ühikasse. Nad olid niivõrd lahedad ja eristusid massist, et otsustasin ajakirjanduse kasuks. Jätsin eksamid pooleli ning läksin tööle. Hakkasin portfoolio kogumise jaoks kirjutama kohaliku ajalehe jaoks. Järgnevalt sain sisse Tartu Ülikooli.

Milline oli teie lemmik aine?
Kui mina õppisin erines õppeprogramm praegusest. Nõukogude aegses ülikoolis õppisime erinevaid poliitaineid ja sõjalist ettevalmistust, millele lisandusid ka ajakirjanduse alale omased õppeained. Samas meil olid väga head õppejõud. Osa nendest õpetab siiamaani. Näiteks Marju Lauristin.

Kuidas sai Teist Anne ja hiljem Anne&Stiili peatoimetaja?
Töötasin 1995 aastal Eesti Ekspressis ning tegin ajalehe nädalalõppu lisa, mille nimeks oli Crème (Kreem). Tegu oli tänapäevaste nädalalõppu lisade lootega, mis sisaldas toidu ja staari lugu. Hiljem kasvas nendest teemadest välja eraldiolev ajakirjavihik Anne. Sellise nime valiku tegime, sest soovisime naise nime, kuid mis tähendaks ka midagi veel (toim- anne- talent). Ta oli küll Ekspressi vahel, kuid olemuselt oli tegu naisteajakirja algega. Mulle väga meeldis seda teha. Mulle hakkas tunduma, et ajakiri elaks ennast ka ise ära, kuid ülemused polnud sellega nõus. Otsustasin sealt ära minna.
Paar aastat oli ilmunud moepõhine ajakiri Stiil. Ajakirja omanikud pakkusid mulle peatoimetaja kohta. Annet ei lubatud eraldi ajakirjaks teha, samas Stiilis pakuti mulle vabu käsi. Töötasin seal peatoimetajana. Hiljem hakati looma Eesti ajakirjade ühistoimetust ning mina tegelesin uute ajakirjade käiku andmisega. Tegin seda tööd mitmeid aastaid, kuid hiljem mõistsin, et uusi ajakirju pole enam vaja ning minul pole midagi teha. Läksin sealt ära. Sattusin Eesti Päevalehte ning tegin nädalalõppu lisa. Eelmisel sügisel tekkis Anne&Stiilis selline seisukord, et siia vajati uut peatoimetajat. Ja ma tulin.

Mille tooksite välja Anne&Stiili 2013 aasta novembri numbrist?
Toimetuse riiulil raamis seisab must-valgest fotosessioonist „Vaiki, kui võid“ foto. Lisaks riiuli küljes rippuvad kogu fotosessiooni pildid. Pildiseeria jaoks kasutati maskuliidseid riideesemeid ning ehteid. Ühel portreepildil on modelli suu suletud Zara kaelaehtega, mis kannab edasi sõnumit, et osa naisi üritatakse vaikima panna kallite ehete ning  raha abil. Novembri ajakirja lisana ilmus meeste kosmeetika- eri Aadam, mis on saanud väga head vastukaja.

Kuidas kirjeldaksite Anne&Stiili visiooni?
Annet&Stiili on väga raske teha, sest Eesti on nii väike turg. Välismaised ajakirjad võivad keskenduda küllaltki kitsale auditooriumile, aga Anne&Stiil peab katma väga laia auditooriumi. Meie sihtgrupiks on 25-45 aastased linna naised, kes tunnevad huvi moe ning ilu vastu, on aktiivsed ja loodavad ajakirjast leida inspiratsiooni enda elu paremaks elamiseks. Kõike seda arvesse võttes peame konkureerima veebiga. Näeme ajakirja, kui mõnusat ja inspireerivat meelelahutust.  Meie ajakirja nägemuseks on naine, kes võtab hommikul kohvi tassi või õhtul veini klaasi, seab end mugavalt sisse ja veedab kvaliteetselt aega ajakirja lugedes.

Milline on olnud 2013 aasta kõige edukam ajakirja number?
Kõige edukamaks oli number, mille kaanestaariks oli Lenna Kuurmaa. Uskusime, et seda numbrit ootab edu, sest kaanepersoon on tohutult populaarne. Staare, keda inimesed niivõrd armastavad ja kes on vastuvõetavad suurele rahva hulgale pole Eestis palju. Lenna oli olnud kaua lapsega meediast eemal ning huvi tema tegemiste vastu oli väga suur. Meie lugejatele väga meeldivad suvised ja lihtsad kaaned.

Mis teid inspireerib?
Mind inspireerivad filmid, silmapaistvad fotod, huvitavad lood näiteks välismaistest ajakirjadest. Fotograafia on niivõrd arenenud, et andekad inimesed suudavad leida ja tabada tavalisi hetki, kuid need näevad väga imelised välja.  Mulle väga meeldivad Kadri Kõusaare pildid. Fotograafia ei ole erialalt tema number üks asi, kuid tal õnnestub jäädvustada imelisi maastikuid. Tahan tulevikus temalt mõne pildi osta. Autos on viimasel ajal mänginud Vaiko Epliku viimane plaat, mis on juba pähe kulunud. See mulle tõesti väga meeldib. Minu vanaks kireks on kokkamine. Ma ei tee väga keerulisi roogi, kuid olen väga nõudlik toidu osas. Mulle meeldivad värsksed toorained.

Kes on teie lemmik moelooja?
Tänapäeval nimetavad end liiga paljud disaineriteks. Kui inimesel on piisavalt raha, kaks õmblejat ja nad silgerdavad nö moodi, pole veel päris disainerid. Tõesti on disainereid, kelle loomingut ma imetlen. Mulle meeldib nende kommunikatsioon. Alati ei tarvitse meeldida stiil, sest mina ise eelistan väga minimalistliku riietumisstiili. Suureks lemmikuks on Pohjanheimo lihtsus. Mulle väga meeldib Karolin Kuusiku ja Tiina Talumehe pühendumus. Ma pole küll piisavalt naiselik Tiina Talumehe kleitide jaoks. Mulle väga meeldib uustulija Mardilson, kes on väga moodsa ja nutika mõtlemisega. Samuti meeldivad mulle mõned Piret Ilvese asjad. Tallinna moenädalalt paneksin Erika Pranno naiste ülikonnad kohe selga. Need nägid väga Armanilikud välja. Mulle väga meeldib üks brand, mille nimeks on COS. Hiljuti avati selle brändi pood ka Soomes.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar