18.12.18

KAUNI NAERATUSE SALADUS: HAMMASTE RAVI JA HOOLDUS

Soe naeratus on universaalne kehakeel, mis sulatab südameid ja avab ka kinnised uksed. Minult on tihti küsitud, kuidas mul on nii valged hambad. Tänases postituses räägin oma hammaste hoolduse rutiinist, ravist ja ühest huvitavast protseduurist, mille lasin hiljuti teha. 
Alustuseks pean tunnistama, et üldiselt mul on üsna vähe ebakindlusi, mis oleks seotud välimusega, kuid hambad on olnud üheks nendest läbi aastate. Nimelt mul on väga kõver alumine hammaste rida. Piltidelt seda üldiselt pole märgata, kuid rääkides tunnen end alati ebamugavalt. Lisaks palju raskem on nii välja pesta ka kogunenud toitu ja kohvi pigmenti. Olen enda eesmärgiks 2018 ja 2019 võtnud hammaste korda tegemise. See on üsna pikk protsess, aga see on seda väärt. 
TARKUSEHAMBAD
Alustuseks peaksin eemaldama neli tarkusehammast, mis on veel paksu lihakihi all peidus. See on kirurgiline protseduur, mis on vajalik selleks, et saaksin tulevikus lasta breketid paigaldada. Seniks on mul eemaldatud kaks tarkusehammast. Mõlema eemaldamine oli väga vaevaline ja paranemine võttis mitu nädalat. Mul tõusis palavik. Ma ei suutnud süüa üle nädala kõvemat toitu (sõin ainult smuutit ja püreesuppe). Mul tekkis ka väga suur paistetus. Viimase kahe hamba välja tõmbamisega olen nüüd natuke viivitanud, kuid järgmiseks aastast eemaldatakse ka viimased kaks. Selle peab lihtsalt ära kannatama, sest mul on suus liiga vähe ruumi ning hambad ei mahu ära. Kuna minu eesmärk on 2019 breketid panna (vähemalt alumisele reale).
HAMMASTE RAVI
Ma ei ole suur magusasõber, seega augud mul väga tihti ei tekki. Kuid kaks pisikest augukest hakkasid tekkima. Käisin neid hiljuti parandamas Sanare Hambakliinikus Dr. Jänese juures. Soovi korral saate broneerida oma aja SIIN.
Arst on väga asjalik, tubli ja sõbralik ning ravi möödus üsna valutult. Soovin teile südamele panna, et hammaste õigeaegne ravi on väga oluline. Ärge laske olukorda käest. Pigem kulutage vähem uuele kleidile või meigile ning tehke hambad korda. Julgen seda kliinikut ka soovitada. Käin ise kord aastas kontrollis ning vajadusel lasen teha ravi või muid protseduure.
KIVIEEMALDUS
Ma pole varem kunagi hambaid valgendamas käinud, kuid kahe viimase aasta jooksul nagu ühest hilisest postitusest ilmselt ka lugesite, jõin rohkem kohvi. Pigment hakkas kogunema otseloomulikult alumiste hammaste pinnale, kust ma ei saanud seda korralikult välja pestud hammaste kõveruse ja keerulise ligipääsetavuse pärast. Nii ajaga kogunes pigment hamba pinnale ja muutus ka märgatavaks eriti alumisel real keskmisel hambal. Mind hakkas see väga häirima, sest olen harjunud keskmisest valgema naeratusega ning tundsin ebakindlust sellise tumenemise pärast. Kuna sellel korral sooritasin juba ravi Sanare hambakliinikus, siis otsustasin kohe lasta ka kivieemalduse ja pärlipesu ehk soodapesu ära teha.  
Kivieemalduse protseduur on äärmiselt oluline ning kivi peab eemaldama kohe, kui see tekkib. See tekkib, kui hambapinnal olev katt mineraliseerub ehk sul pole õnnestunud hambaid ilusti puhtaks pesta ning sülje toimel käivitub kivistumise protsess, mille tulemusel tekkib ka hambakivi. Hambakivi on oluline eemaldada, sest selle pind on kare ja see omakorda soodustab uue hambakattu kinnitumist oma pinnale, mille tulemusel võib tekkida igemepõletik, mis viib lõualuu hävinemiseni. Algul tekkib gingiviit (igemepõletik) ja hiljem parodontiit, soodustades hammaste liikumist, loksumist ja välja kukkumist. Arsti sõnul moodustunud hambakivi kasvab järjest sügavamale hambajuure tipu suunas. Hävinud luu kohale jäävad tühimikud, mis on soodne pinnas bakterite paljunemiseks. Sellele järgnevad igemete veritsus, turse ja punetus. Sellepärast on äärmiselt oluline hambakivi eemaldada. Ma lasin selle kihi eemaldada ja tunne on suurepärane. Nii sile ja mõnus ning heledam tulemus. 
Hambakivi saab eemaldada kahel viisil -  käsiinstrumendiga või vibreerida ultraheli sagedusel võnkuva nstrumendiga pigment hambapinnalt lahti hambaarsti juures. Minul vibreeriti hambakivi ultraheliga lahti. Hiljem poleeriti soodaga hambapind veel siledamaks ning lõpetuseks käidi kõik hambapinnad üle poleerimispastaga, vältimaks uue hambakatu kinnitumist hamba karedale pinnale. Keerulisematesse kohtadesse ladestunud hambakivi eemaldati mehhaaniliselt.
Mulle öeldi, et igemete mõningane veritsemine pärast hammaste sügavpuhastust on täiesti normaalne ning veritsus jääb paari-kolme päevaga järele. Esmalt mul veritsesidki hambad, kuid teise päeva lõpuks olukord stabiliseerus.
Pärast hambakivi eemaldamist on soovitav vältida samal päeval värviliste toitude ja jookide, nagu punapeet või vein ja kohv, tarbimist. Loomulikult võiks võimalikult kaua vältida ka suitsetamist (vähemalt kaks tundi pärast puhastust). Lisaks võiks samal õhtul võtta kasutusele uue hambaharja, et vana harja küljes olevad bakterid ei satuks kohe suhu tagasi. 
PÄRLIPESU EHK SOODAPESU
Tegu on esteetilise hambaravi alla kuuluva protseduuriga. Tihti piisab hammastele valgema sära andmiseks lihtsalt soodapesust (Air-Flow survepesu). Hammaste soodapesu on meetod, mille käigus spetsiaalne granuleeritud ja maitsestatud sooda, vee ja õhu juga, eemaldab hammastele kogunenud katu ja pigmendi. Hiljem pärlipesu muudab hambapinna taas siledaks. See protseduur otseselt ei valgenda hambapinda, vaid toob patsiendi naturaalse valge hambavärvuse paremini esile. 
Protseduur on kiire ja valutu, ka raskesti ligipääsetavad kohad, nagu näiteks tihedad hambavahed, saavad puhtaks. Pärast protseduuri on hambad puhtamad, säravamad ja ka valgemad.
Soodapesu ei kahjusta hambapinda, kuid põhjalik puhastus eemaldab hammastelt kaitsekihi, mis taastub täielikult umbes kahe tunni jooksul. Seetõttu pole kahe tunni jooksul pärast puhastust soovitav süüa, juua ega suitsetada. Puhastuse tulemus peaks säilima hammaste õigel hooldamisel ligikaudu aasta.
Tugevamat hambakivi soodapesu ei eemalda. Seega tuleb vajadusel eelnevalt lasta hambaarstil eemaldada hambakivi selle järgselt teostada soodapesu. 
Mina olen tulemusega väga rahul ning olen õnnelik, et lasin eemaldada kivi ning teha sooda- ja pärlipesu. Toonivahe on silmaga märgatav. Eriti alumisel hammaste real. Nüüdseks on täielikult kadunud tume pigment keskmisel hambal alumisel real, mis mind tohutult häiris. Naeratan ja naeran nüüd palju julgemalt. Soovitan väga soojalt. Sanare hinnakirja ja teenustega saate tutvuda SIIN.  Paremini näete tulemust, mida õnnestus saavutada mu Instagrami pildilt SIIN. Pilt on tehtud järgmisel päeval peale protseduuri
HAMMASTE PESU KODUS
„Enamasti soovitatakse hambaid pesta hommikul enne söömist. Kui tundub, et hambapesu häirib maitsemeelt, siis võib pesta ka 30 minutit peale söömist. Kohe vahetult peale söömist ei tohi hambaid pesta, sest hambaemail on habras ja hambapesu võib pigem kasu asemel kahjustada hambaid,“ õpetas Dr.Jänes. 
Kuna mul on tundlikud hambad, siis mina kasutan enamasti Sensodyne’i hambapastat ja Sensodyne’i kõige pehmemate harjastega hambaharja. Ostan neid juba mitmeid aastaid ning märkan hambapasta puhul kohest efekti. Püüan lähiajal üle minna ka elektrilisele hambaharjale, et muuta hambapesu veelgi efektiivsemaks. Ilmselt osa teist on juba näinud ka Dr.Jänese õpetust õigeks hammastepesuks. Nimelt hambaid peaks pesema kerge nurga all. Nii ei kahjusta te igemeid ning saate igalt poolt hamba puhtaks. Kindlasti ei tasu unustada keele pesu.
KODUNE SUUÕÕNE HÜGIEEN
Olen suur suuloputusvedeliku kasutaja ja alles hiljuti sain Dr. Jäneselt teada, et olen seda totaalselt valesti kasutanud. Nimelt suuloputusvedelikud on pigem mõeldud suuvärskenduseks, sest nendes sisalduv floorikogus on väiksem, kui hambapastas. Suuvesi kunagi ei asenda hambapastat. Ei tasu kasutada suuloputusvedeliku peale hambapesu, sest see loputab hambapasta välja ega lase sellel hammast hooldada. Suuvett tasub kasutada pigem päeval, kui ei ole võimalik hambaid pesta. Mina kasutasin seda alati peale hambapesu ning arvasin, et teen oma hammastele head. Nüüd olen targem ja loodan, et ka teie, kui keegi on sama viga teinud. Konkreetset suuloputusvedeliku lemmikut mul polegi. Tavaliselt ostan seda, mis kõnetab poes. 
Hambaniidi kasutamine on väga oluline. Üldiselt soovitatakse seda kasutada peale igat pesu kaks korda päevas. Ma püüan kasutada minimaalselt kord päevas, sest mul on väga tihked hambavahed, kust on lihtsalt harjates pea võimatu toiduosakesi kätte saada. Hambaniite leidub erineva jämedusega ja vahatatud või vahatamata kujul. Samuti leidub paisuvaid ning valgendava toimega niite. Niidi jämedus valitakse vastavalt hambavahe laiusele. Mõnikord vahatatud niitidele lisatud antibakteriaalseid aineid või fluoriidi. Hambaniite leidub nii rullikeeratuna karbis kui ka individuaalselt pakituna. 
Niiditamise puhul on oluline võtta piisavalt palju hambaniiti, et iga vahet puhta niidiga puhastada. Hambaniit tuleb kolme-nelja hõõruva liigutusega igemetasku põhjani viia, kusjuures vältima peaks järsku tõmmet, mis igeme veritsema paneb. Üles-alla liigutustega käiakse niidiga esmalt ümber ühe, seejärel teise hamba. Alles nüüd eemaldatakse niit hambavahest ning liigutakse niidi puhta kohaga järgmise vahe juurde. Hambalint on laiem kui hambaniit ning eelistatum valik suurema hambapinnaga inimestele.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar