30.10.18

EKSPERIMENT: Kohvisõltlane loobub kuuks kohvi joomisest

Sõbrad, soovin pihtida. Mul on sõltuvus, mis sai alguse umbes kaks aastat tagasi ning millega olen viimasel ajal aktiivselt võidelnud. Ma armastan kohvi. Mulle meeldib kohvi juures kõik: lõhn, maitse ja see kick, mis paneb sind mägesid vallutama. Nagu räpib Nublu: “Cappuccino lõhna peale tõuseb päike, mina ka”. Tema sõnades oli vast peidus muu sõnum, kuid sõnaotseses mõttes ilma kohvita ma ei tegutse ja kohvi lõhna peale ärkan meeleldi. Täna tahan jagada teiega minu kogemust, kuidas see sõltuvus tekkis ja kuidas olen sellest püüdnud vabaneda. Loodan, et see lugu on ka teile kasulik ning on abiks, kui püüate samuti kohvi joomist vähendada või sootuks sellest harjumusest loobuda. 

Rändame ajas ülikooli aastatesse. Täpsemalt viimase kursuse aega. Tol ajal ma veel ei joonud kohvi. Mulle tundus selle maitse kibe ja ebameeldiv. Lisaks igast väiksemastki lonksust hakkas mu süda liiga kiiresti kloppima ja sees iiveldas. Suutsin üle kahekümne aasta ilma kohvita toimida ja õpingute jooksul üsna hilised loengud võimaldasid mul täiel rinnal öökulli elustiili nautida ja puhanuna ärgata. 
Kannapööre toimus, kui viimasel kursusel hakkasin tööle töökohas, mille graafik oli lõokeste järgi seatud. Nagu ikka vana hea üheksast kuueni kontoritöö. Minu öökulli hing ei suutnud kohe üldse kuidagi ärgata ja üheksaks tööle jõuda. Lisaks tööl oli uhke kohvimasin, mille abil valmistatud kohv maitses väga hästi. Esimene samm sõltuvuse poole oli astutud. Kohvimasinast kohvi voolas jõena iga kell ja iga päev ning suutis mu unise aju sundida sõrmenipsuga tööle. 

Ma ei saa öelda, et ma oleksin kohviga kuritarvitanud. Erinevalt teistest kolleegidest, kes võisid päevas juua 6-7 suurt tassi kohvi. Mina piirdusin alati ühe pisikese espressoga, millesse valasin veel veidi kohvikoort. Ühest espresso koorega päevas mulle piisas. Parajalt kange, piisavalt lahja ja väikeses koguses. Ega ma üle ühe või kahe säärase espresso päevas joonudki, sest muidu oleks südame kloppimine vältimatu. Tavaliselt teise tassi jõin ainult kriitilistes olukordades nagu peole või üritusele minek otse peale väsitavat tööpäeva.

Aja pikku hakkas mulle tohutult meeldima kohvi lõhn ja maitse. Päeval, kui olin oma ühe kohvi juba joonud, vahel tellisin kohvikus sõbrannaga istudes isegi kofeiini vaba kohvi ainult juba selle maitsekoosluse ja naudingu pärast. Nii möödus kaks aastat. Sõltuvus süvenes.

Teil tekkib kindlasti küsimus, et miks ma otsustasin loobuda, kui olukord polnud ju veel hull ja üks pisike tass kohvi päevas pole üldse kohutav. Kreeka reisil ma seisin silmitsi olukorraga, kus nad joovad lahustuvat Nescafed tavakohvi pähe (*pööritab silmi*), mis minu jaoks peale Itaalia reisi ja ehtsa kohvi maitsmist pole üldse mingi kohv, vaid vesi kohvi maitsega. Just reisil mõistsin, et minuga on mingi jama. Kohvita olin loid, ei suutnud end käima lükata, energia oli nullis ja koguaeg pea valutas. Ma ei tahtnud olla selline reisisell, aga keha ja alateadvus nõudsid minult kriiskava tooniga “KOHVI! KOHVI!”. Sain aru, et mul oli sõltuvus.  

Augustis sattusin lugema artiklit (kahjuks linki ei leidnud), mis rääkis kohvist loobumisest ja kohvi sõltuvusest. Väidetavalt enne paremaks minemist, läheb ikka enne olukord päris halvaks. Selle all toodi välja, et esimestel päevadel, mil kohvist loobud süvenevad peavalud veelgi. Sul tekkib suur soov kohvi juua ja aina rohkem, kuid pead olema vapper ja jääma oma otsusele kindlaks. Samuti loid olek ja energiakadu iseloomustavad seda protsessi. Lahendusena soovitati algul üle minna teele. 

Peale seda otsustasin teha eksperimendi, mil loobun kuuks ajaks kohvi joomisest ja vaatan, kas enesetunne muutub. Augustis kohvi joomise maha ja seni pole kordagi kahetsenud. Kuu aega jõin alternatiivina  mu lemmikuid Chado naturaalseid teesid. Olen nendest vaimustuses juba tegelikult üle aasta.

Mulle on alati meeldinud naturaalsed teed. Lemmikud on ikka suvila aiast korjatud piparmünt, meliss või mustsõstra lehed. Tavaliselt kuivatan ja teen tuju järgi endale teesegusid. Ma pole kunagi armastanud musta teed ning alati armastanud kergemaid rohelisi, valgeid ja marjaseid teesid. 
Talvel avastasin tänu endisele korterikaaslasele Chado teed, kui ta ostis ise ja tõi koju “Võrgutava sidruniroiboosi” ja “Damiana”. See oli armastus esimesest lonksust ja siiamaani on need mu kõige lemmikumad teed. Seoses kohvi sõltuvusest vabanemisega otsustasin oma kogu täiendada ja valisin juurde  põnevaid taimesegusid. Kõikide Chado teede valmistamise puhul tasub kindlasti jälgida soovitatud vee temperatuuri ja kõige olulisem tõmmise kruusis/kannus hoidmise aega. Uskuge mind. Need teed on väga efektiivsed tänu oma koostise puhtusel. ÄRGE TEEPURU TASSIS ÜLE HOIDKE!

1) Võrgutav sidruniroiboos – Hands down, MU KÕIGE LEMMIKUM. Mulle tohutult meeldivad tsitruselised maitsed ja aroom. Just apelsin, greip ja sidrun aitavad mul ärgata isegi paremini, kui kohv. Selles rooibose tees on läbi põimunud apelsini koore ja sidrunheina aroomid. Topelt võit! Tee on kofeiini vaba ja sobib suurepäraselt paljude magustoitude juurde või hommikul ja õhtul joomiseks koos toiduga või niisama. Maitse ja lõhna kombinatsioon on lihtsalt nii võrratu. Kindlasti tasub proovida! 

Valmistamine: 5 grammi teed 200 ml 90 C vee kohta.  Tõmmist hoida sees 2-3 min. 

2) Damiana – See tee on funktsionaalne. Vaevlesin mitmeid aastaid unetuse käes ja Damiana puhas tee aitas maandada pingeid ja stressi ning soodustas naturaalsel teel  paremat uinumist. Ütlen ausalt ma olen proovinud igasuguseid unerohtusid ja hingamise tehnikaid ja mida kõike veel. Hingamine mind ei aidanud üldse. Unerohtudest olid tugevad kõrval toimed nagu peavalud, loid olek ja ma ei suutnud hommikul ärgata. Päästjaks oli loomulikult kohv ja nii see suletud tervise hävitamise ring ketras. 

Peale Damiana joomist uinusin ma loomuliku und kiiresti ja magasin terve öö nagu beebi. SEE OLI HÄMMASTAV! Ma poleks kunagi arvanud, et tee suudab lahendada aastaid kestnud uneprobleemi. Damianaga peab olema ettevaatlik. Seda tuleb juua soojana ja KINDLASTI mitte lasta purul kauem sees olla, kui pakikesel kirjas. Vastasel juhul hommikul võib tekkida loid olek ning liiga kange tõmmise pärast võib tekkida ka peavalud. Seega hoia 5 minutit puru sees ja võta välja ning joo kuumana ning suurepärase uni on tagatud. Soovitasin seda samuti ka kolleegile ja ka tema sai oma uneprobleemile lahenduse. Maitse poolest on see omapärane, kuid see lahendas minu unetuse mure sõrmenipsuga ja juba sellepärast ei krimpsuta ma nina.

Valmistamine: 3 grammi teed 200 ml 95 C vee kohta. Tõmmist hoida sees 5-6 min. 

3) Valge Värskus – Nagu nimigi reedab tegu on väga värske ökoloogilise maitsestatud valge teega. Selle maitse on leebe tänu Hiina Bai Mu Dan valge tee olemusele, kuid väikese vimka ja karakteri lisavad teele sidruni-rosmariini hõng, mille loovad sidrunihein, sidruni koor ja rosmariini lehed. Kergelt kumab läbi ka piparmündi värskus ja magusust lisavad õunatükid. Jällegi minu lemmik kombinatsioon värske ja tsitrustest pakatav. 

Valmistamine: 3 grammi teed 200 ml 80-85 C vee kohta. Esimest  ja teist tõmmist hoida sees 1-2 min. Kolmandat 2-4 min. 

4) Nooruse Jõgi – Veel üks värske, kuid ulaka karakteriga tee, milles põimuvad omavahel kaneel, sultanirosinad, lagritsajuur ja piparmünt. Väga põnev valik. See tee pole selline, mida iga päev joon. See vajab vastavat meeleolu. Eriti meeldis mulle seda juua jõulude ajal just tänu kaneelisele järelmaitsele. Tee on kofeiinivaba, kuid lagritsajuure tõttu pole soovitatav kõrge vererõhuga inimestele.

Valmistamine: 3 grammi teed 200 ml 90 C vee kohta. Tõmmist hoida sees 1-2 min.

5) Anti Grip Segu – See segu on loodud immuunsüsteemi tugevdamiseks sisaldades erinevaid taimi ja marju, mis aitavad võidelda külmetuse ja lühendada haiguse kestvust palaviku, nohu ja kurguvalu korral. Sisaldab leedrimarju, ingverit, õunatüke, kõrvenõgest, leedripuu õisi, eukalüptilehti ja goji marju. Seda teed olen seni ainult korra joonud, kui olin hiljuti haige. Ei tea, kas aitas enda tehtud ingveri tummine ravijook või see tee või äkki mõlemad, kuid terveks ma sain. Mekkis küll hästi. 

Valmistamine: 3 grammi teed 200 ml 90 C vee kohta. Tõmmist hoida sees 1-2 min.

Kõiki Chado teesid saab osta nende e-poest ja pisikesest teepoest aadressil Uus 11. Võimalusel soovitan minna kohale, sest seal on super sõbralikud ja asjalikud tee eksperdid, kes lahkelt jagavad nõu ja tutvustavad teile valikute rikkast tee maailma. Lisaks koha peal saab teesid ka proovida. Lisaks müüvad nad ka matcha teed ja valmistamiseks vajalike abivahendeid kui ka kakaod. 
Eksperiment oli kokkuvõtes edukas, sest enesetunne tõesti paranes ja mõistsin, et suudan elada ka kohvita, kuigi algul oli meeletult raske sõltuvusest loobuda. Koguaeg oli tunne, et ma ei suuda toimida, kui kohe lonksu ei saa, aga suutsin ning olen enda üle uhke. Proovisin jätkata ka kohvi vaba elu ka peale eksperimendi lõpu, kuid murdusin uues töökohas peale uhke kohvimasinaga kohtumist. Vähendasin eelnevast tunduvalt doosi. Päevas joon ühe cappucino extra mild kangusega, rohke piima mütsiga kokku 120 ml ja ei tilkagi rohkem. Nädalavahetustel enam ei joo kohvi üldse ega osta ka koju juurde ning naudin Chado teesid.

Loodan, et postitus oli kasulik ja motiveeriv. Kuidas teil lood kohvi joomisega? 

Olge tublid ja terved!
Rita

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar